Mantolama

Mantolama tıpkı bizlerin giyinmesi gibi, bina dış cephesinin giydirilmesine denir. Mantolama, adı üzerine, manto gibi bir yalıtıcı aracılığı ile, binaların giydirilmesi işlemidir. Tanım olarak, “ısı yalıtımını sağlamaya yarayan işlem” denebilir. Isı yalıtımı ise, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı transferini engellemek amacıyla yapılan işlemlerin bütününe denmektedir.

Mantolama ile;

  • Doğal kaynakların tüketilmesini, azaltırsınız,
  • Hava kirliliğini azaltırsınız,
  • Mantolama ile ortalama %50 yakıt tasarrufu sağlarsınız,
  • Mantolama yapılan binalarda evlerin ısısı dengeli şekilde dağılır, konforunuzu artırırsınız,
  • Binanızın güvenliğini artırır, nem, sıcak ve soğuğun duvarlarda yarattığı yıpranmayı azaltırsınız,
  • Binanızın dış cephesinde estetik bir görünüme sahip olursunuz.

Mantolama nasıl yapılır?
Mantolama yapılmadan önce binada keşif yapılmalı, binanın ihtiyaçları net olarak belirlenmelidir. Mantolama fiyat bilgisi binanızın ihtiyaçlarına göre belli olacaktır.

1) Dış cephe mantolama da ilk olarak subasman profilleri yerleştirilir. Yerleştirme işlemi su terazisiyle yapılır.

2) Plaka yapıştırma uygulamasına geçilir. Bu plakalar strofor, taş yünü, fugalı vb. olabilir. Plakalar özellik bakımından farklılık gösterir. Plaka yapıştırma için genellikle çerçeve metodu uygulanır. Yani, yapıştırıcılar plakaların çevresini tamimiyle kaplayacak şekilde sürülür, orta kısımlara bir ya da iki öbek halinde bulanır. Yapıştırma işleminden sonra, 1 gün yapıştırıcının kuruması için beklenir.

3) Plakaların yapıştığından emin olunduktan sonra, dübelleme işlemine geçilir. Dübeller, plakaların birleşim yani ek yerlerine gelecek şekilde atılır. Plakaların orta kısımlarına da birer tane dübel atılmalıdır. Eğer binanız yüksekse, son katlara doğru dübel sayısı artırılır. Ortalama m2 de 6 adet dübel kullanılır.

4) Dübelleme bittikten sonra, sıva uygulamasına geçilir. Plakaların üzerine kalın bir şekilde bir kat sıva uygulanır. Kalın sıva uygulamasının ardından file yerleştirilir ve onun üzerine de ince bir sıva uygulaması gerçekleştirilir. Bu işlemin ardından da, yine 1 gün beklenir.

5) Sıvalar kuruduktan sonra dekoratif kaplama uygulanır. Binanızın dekoratif kaplaması tamamlandıktan sonra mantolama süreci tamamlanmış sayılır.

6) Dekoratif kaplamanın ardından Son kat boya yapılır.

Mantolama fiyatı almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir veya  0532 213 83 39 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.​ Teknik personelimiz, binanıza en uygun mantolama  sistem paketi tercihinde size yardımcı olacak ve metrajı hazırlayıp fiyatlandıracaklardır.

mantolama